Follow Us!
BİR MARKANIN HİKAYESİ: CÖMERT İLHAM PERİLERİ & MARKALARIN İÇ SESLERİ

Marka kimliğini oluşturma sürecinde en zorlayıcı kısım; yaratma sürecini ateşleyecek olan ilham noktasını yakalayabilmek oluyor çoğu zaman. Marka kimliğinin üzerine inşa edileceği marka hikayesi, çoğunlukla ilk bakışta göze çarpmayan ama tüm tasarımın üstüne kurulduğu bir konsept temeli oluşturuyor. Bu çıkış noktası, aslında biraz ilham perilerinin cömertliğiyle ama daha çok marka sahiplerinin o markayı kurarken hayal ettiklerine, kendi yansımasını markalarında nasıl görmek istediklerine karşı duyduğumuz merakla ortaya çıkıyor.

İlk aşamada markanın kuruluş amacını, kurucularının kendi markalarını nasıl tanımladıklarını, bulunacakları sektörde nasıl bir algı yaratmayı hedeflediklerini, ürün veya hizmet gibi sektör ayrımı yapmaksızın tüketicisine ne hissettirmesini beklediklerini; tasarımı ve hikayeyi oluşturacak kişiler olarak sindirmemiz tasarım süreçlerine sağlam bir temel oluşturuyor. Hayal edilen ve yaratılacak dünya ile anlatılacak hikayenin birbiriyle tamamen paralel olması için merak etmek, anlamaya çalışmak ve çok fazla araştırma yapmak işimizin en büyük parçalarını oluşturuyor.

Kendimizi tanımlamak için kullandığımız ‘yaratıcı bir tasarım ajansıyız’ cümlesinin altını doldurabilmek için tüm marka hikayelerimiz ve tasarımlarımızın hikayeye özgü, markanın ruhuna bürünebilen, iç seslerini yansıtabilen ve yıllar sonra bile marka ile kol kola yürüyebilir olması gerektiğine inanıyoruz.

Genel geçer, daha önce yapılmış işlerden kopyalanan, birbirine benzeyen tasarımlardan By The Co.’yu ayıran en temel özelliğin marka hikayesine verdiğimiz önem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu marka hikayeleri; logodan, ambalaja, websitesi’nden, fotoğraf çekiminde oluşturulacak kurguya kadar tüm tasarım süreçlerinde ilham noktamız olmaya devam ediyor.

Bazen markanın isminde barındırdığı yaratıcılık, bazen gökyüzünde asılı duran ay, bazen bir şehrin veya ülkenin sokaklarının güzelliği, bazen de markanın yaratıcının çamurlu elleri bize ilham olmaya devam edecek…

Bu noktada; artık müşteri demeye dilimizin varmadığı, yol arkadaşları olarak gördüğümüz yolumuzun kesişmesinden büyük mutluluk duyduğumuz marka sahiplerimizin, yarattığımız marka hikayelerine inanmaları, sahiplenmeleri ve markalarını bu hikayelere emanet etmelerinin bize verdiği mutluluğa değinmeden geçmemiz mümkün değil.

“Tam hayal ettiğim gibi” dediğinizi duymak tek hayalimiz!
By The CO.